Skip to content

77 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$346,500
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block1810
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
12%
Improvement Value:$237,300
88%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+2.0%
2024$10,069+116.3%
2023$4,656-1.7%
2022$4,739+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$346,500

To:

Sq Ft2,208DeedBook 20210, Page 21263

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft2,208DeedBook 20200, Page 2818Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft2,208DeedBook 20191, Page 4851Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12258, Page 7425

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 12031, Page 8795

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6111, Page 263

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5440, Page 201

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4657, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1907