Skip to content

50 11th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1887

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block1810
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
10%
Improvement Value:$291,200
90%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,265+2.0%
2024$12,023+30.2%
2023$9,234-1.7%
2022$9,397+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,750DeedBook 20200, Page 61051

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12335, Page 9146

Property Built

Built

Year Built: 1887