Skip to content

166 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 7, 2007

Property Information

Block1811
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
14%
Improvement Value:$192,300
86%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+2.0%
2024$8,336-0.2%
2023$8,349-1.7%
2022$8,497+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft4,210DeedBook 12107, Page 8577

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$12,450
DeedBook 6112, Page 241

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5439, Page 570

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5331, Page 551

Property Sale

Sale
$1,007
DeedBook 5222, Page 927

Property Sale

Sale
$1,007
DeedBook 5019, Page 760