Skip to content

192 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 2008

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block1812
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
18%
Improvement Value:$144,100
82%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,682+2.0%
2024$6,550-0.2%
2023$6,561-1.7%
2022$6,677+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,364DeedBook 20250, Page 40126

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12302, Page 4770

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12136, Page 5105

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 6250, Page 785

Property Sale

Sale
$2,510
DeedBook 5050, Page 320

Property Sale

Sale
$2,510
DeedBook 4953, Page 970