Skip to content

131 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block1812
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
34%
Improvement Value:$61,100
66%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,514+2.0%
2024$3,445-0.2%
2023$3,450-1.7%
2022$3,511+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$103,500

To:

Sq Ft3,774DeedBook 20160, Page 37544

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 12288, Page 8864

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12072, Page 199

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 6347, Page 412

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5704, Page 453

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5704, Page 453

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5436, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1900