Skip to content

229-231 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block1814
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,554
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
7%
Improvement Value:$387,600
93%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,931+469.8%
2024$2,796+68.6%
2023$1,658-1.7%
2022$1,687+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft4,554DeedBook 20230, Page 68089Recorded11/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft4,554DeedBook 20230, Page 68089

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 20220, Page 12611Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 6367, Page 321