Skip to content

237 12th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block1814
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,037
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
17%
Improvement Value:$118,800
83%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,457+2.0%
2024$5,350-0.2%
2023$5,358-1.7%
2022$5,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft4,037DeedBook 5580, Page 428

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4893, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1907