Skip to content

258 S 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block1814
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,147
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
16%
Improvement Value:$137,500
84%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+2.0%
2024$6,092-0.2%
2023$6,101-1.7%
2022$6,209+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,147DeedBook 20210, Page 86747

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft3,147DeedBook 20210, Page 64695Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$43,011
DeedBook 4972, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900