Skip to content

210 S 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block1814
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
36%
Improvement Value:$49,900
64%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,966+2.0%
2024$2,908-0.2%
2023$2,913-1.7%
2022$2,964+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 20160, Page 99785

Property Sale

Sale
$6,234
DeedBook 12298, Page 3930

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 12228, Page 3360

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6331, Page 300

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 6244, Page 70

Property Sale

Sale
$157,600
DeedBook 6113, Page 655

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5972, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1897