Skip to content

271 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1907

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block1817
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
13%
Improvement Value:$141,300
87%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+2.0%
2024$6,021-0.2%
2023$6,030-1.7%
2022$6,137+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 12518, Page 4459Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12169, Page 8128

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6024, Page 679

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5749, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1907