Skip to content

207 S 11th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block1825
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage763
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
12%
Improvement Value:$160,200
88%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+2.0%
2024$6,789-0.2%
2023$6,800-1.7%
2022$6,920+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft763DeedBook 20240, Page 60313

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 20211, Page 33068Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6154, Page 25

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5562, Page 279

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4435, Page 1077