Skip to content

53 S 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block1829
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
29%
Improvement Value:$77,500
71%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$4,138+41.2%
2014$2,931+3.7%
2013$2,825+4.7%
2012$2,700+16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 20250, Page 27874

Property Sale

Sale
$15,000
Sq Ft1,960DeedBook 20240, Page 6219Recorded2/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1910