Skip to content

45 S 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block1829
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,435
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$153,900
83%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+2.0%
2024$6,904-0.2%
2023$6,915-1.7%
2022$7,038+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft3,435DeedBook 20180, Page 97028Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5373, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1905