Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
80-104 Dickerson St
Newark, NJ 07103
Last Sale Date
Apr 5, 1993
Property Information
Block1845
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.28
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$638,000
41%
Improvement Value:$926,800
59%
Total Assessment$1,564,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2007 | $8,848 | +1.8% |
| 2006 | $8,694 | +4.6% |
| 2005 | $8,310 | -32.9% |
| 2004 | $12,375 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.