Skip to content

381 Central Ave

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block1845
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,039
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
7%
Improvement Value:$213,100
93%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+2.0%
2024$8,582-0.2%
2023$8,596+48.2%
2022$5,799+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft3,039DeedBook 20170, Page 72765Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$233,116
DeedBook 6293, Page 949

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5692, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1897