Skip to content

13-17 S 7th StNewark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block1854
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
43%
Improvement Value:$218,100
57%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,569+2.0%
2024$14,282-0.2%
2023$14,305-10.7%
2022$16,021+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

DeedBook 5818, Page 847