Skip to content

34-36 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1952

Last Sale Date
Mar 5, 1986

Property Information

Block1854
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
19%
Improvement Value:$91,500
81%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,282+11.4%
2024$3,844-0.2%
2023$3,850-1.7%
2022$3,918+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952