Skip to content

24 S 8th St

Newark, NJ 07107

Public Property
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block1854
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$262+4.4%
1998$251+5.7%
1997$238+1.3%
1996$235+0.2%
Property History

No events match the selected filters.