Skip to content

74-76 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1880

Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1855
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$1,522+3.7%
2013$1,468+4.7%
2012$1,402+16.1%
2011$1,208+5.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$34,260
DeedBook 6328, Page 381

Property Sale

Sale
$62,200
DeedBook 6185, Page 29

Property Sale

Sale
$185,200
DeedBook 5186, Page 122

Property Sale

Sale
$62,000

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5069, Page 631

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5020, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1880