Skip to content

112 S 13th St

Newark, NJ 07107

Vacant Land

Last Sale Price
$20,800
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block1859
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage476
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$362+1.5%
1994$356-70.5%
1990$1,208
Property History

Property Sale

Sale
$20,800

To:

Sq Ft476DeedBook 20240, Page 58084