Skip to content

108-110 S 13th

Newark, NJ 07107

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$833,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block1859
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,460
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
6%
Improvement Value:$387,500
94%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$859+2.0%
2024$843-0.2%
2023$844-1.7%
2022$859+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$833,000

To:

Sq Ft4,460DeedBook 20240, Page 74556

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$14,640

From:

To:

DeedBook 20171, Page 7998Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4540, Page 738