Skip to content

87 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1887

Last Sale Date
Mar 25, 2005

Property Information

Block185
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,398
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
27%
Improvement Value:$168,700
73%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+2.0%
2024$8,615-0.2%
2023$8,629-1.7%
2022$8,782+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 6040, Page 742

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4579, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1887