Skip to content

101 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Date
Jun 1, 1984

Property Information

Block185
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
39%
Improvement Value:$81,800
61%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062+2.0%
2024$4,962-0.2%
2023$4,970-1.7%
2022$5,058+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897