Skip to content

98-100 Union St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block185
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$414,000
92%
Improvement Value:$36,000
8%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,114+2.0%
2024$16,776-0.2%
2023$16,803-1.7%
2022$17,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20160, Page 55239

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

Sq Ft4,790DeedBook 20160, Page 55239Recorded6/30/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5423, Page 210

Property Sale

Sale
$47,100
DeedBook 5096, Page 228

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5048, Page 15