Skip to content

94-96 9th Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block1860
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
42%
Improvement Value:$107,700
58%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867-0.2%
2023$6,878-10.9%
2022$7,722+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

DeedBook 6051, Page 546

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 5907, Page 906