Skip to content

118 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block1862
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
40%
Improvement Value:$31,200
60%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,978+2.0%
2024$1,939-0.2%
2023$1,942-1.7%
2022$1,976+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-001279-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 12469, Page 8334Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900