Skip to content

91 S 13th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1866
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,560
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
7%
Improvement Value:$286,700
93%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,732+2.0%
2024$11,501-0.2%
2023$11,519+45.3%
2022$7,931+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft4,560DeedBook 20200, Page 39577

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 12409, Page 5703

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 6107, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 2003