Skip to content

77-79 S 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1870

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block1866
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$88,600
78%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+2.0%
2024$4,235-0.2%
2023$4,242-1.7%
2022$4,317+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

To:

Sq Ft2,544DeedBook 20180, Page 52917

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12137, Page 6129

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4720, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1870