Skip to content

53 S 13th St

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Oct 16, 1982

Property Information

Block1866
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
86%
Improvement Value:$3,100
14%
Total Assessment$22,400

Sale
$500

To:

DeedBook 4770, Page 505