Skip to content

96- S 14th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block1866
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,000
9%
Improvement Value:$148,200
91%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+2.0%
2024$6,047+261.5%
2023$1,673-1.7%
2022$1,702-57.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20210, Page 53810

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20190, Page 1642Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4475, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1900