Skip to content

33 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block1867
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
14%
Improvement Value:$119,600
86%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.0%
2024$5,186-0.2%
2023$5,194-1.7%
2022$5,286+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$38,750

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 12507, Page 6278Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4825, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1920