Skip to content

53 S 11th St

Newark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block1868
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
75%
Improvement Value:$7,500
25%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$4,062+3.5%
2018$3,925+4.0%
2017$3,776+6.7%
2016$3,538+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 20161, Page 5758Recorded12/9/2016