Skip to content

62 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block1868
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,959
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
5%
Improvement Value:$388,700
95%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$810+2.0%
2024$794-0.2%
2023$796+8.6%
2018$733+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,959DeedBook 20240, Page 60152

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 20220, Page 9958Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$6,100

Property Sale

Sale
$7,500

Property Sale

Sale
$18,000

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4897, Page 758