Skip to content

81-83 Congress StNewark, NJ 07105

Built 1928

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block186
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
19%
Improvement Value:$285,100
81%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,311+2.0%
2024$13,048-35.8%
2023$20,317+94.4%
2022$10,450-6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,240DeedBook 20210, Page 22241

Property Sale

Sale
$197,025
DeedBook 5032, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1928