Skip to content

68 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 2005

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block186
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,654
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
25%
Improvement Value:$234,000
75%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+2.0%
2024$11,631-0.2%
2023$11,650-1.7%
2022$11,856+1.0%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5634, Page 369

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5517, Page 651

Property Sale

SaleMulti
$78,300
DeedBook 5139, Page 871

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 5107, Page 661

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5008, Page 395