Skip to content

29 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block1874
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
7%
Improvement Value:$303,000
93%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+2.0%
2024$12,090-0.2%
2023$12,109+218.7%
2022$3,800-32.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$383,000

To:

Sq Ft5,508DeedBook 20201, Page 8039

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12264, Page 5867

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6319, Page 737

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5962, Page 827

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5842, Page 543

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 5489, Page 185

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5099, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1907