Skip to content

23 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2018

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block1874
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$244,900
92%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+2.0%
2024$9,924+1161.6%
2020$787+3.7%
2019$758+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 20230, Page 53908

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 5774Recorded1/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$191,040
DeedBook 6174, Page 580