Skip to content

54 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$25,750
Last Sale Date
Apr 23, 1976

Property Information

Block1875
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$142,400
87%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,750

To:

Sq Ft3,132DeedBook 4536, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1905