Skip to content

73 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block1879
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
18%
Improvement Value:$111,600
82%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+2.0%
2024$5,048-0.2%
2023$5,056-1.7%
2022$5,145+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,548DeedBook 5726, Page 439

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5597, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1910