Skip to content

292 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block448
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
9%
Improvement Value:$127,100
91%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332+2.0%
2024$5,227-0.2%
2023$5,235-1.7%
2022$5,328+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,704DeedBook 20161, Page 8637

Property Sale

Sale
$6,800
DeedBook 5181, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1907