Skip to content

101 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block187
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$151,300
66%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+2.0%
2024$8,548-0.2%
2023$8,562-1.7%
2022$8,713+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910