Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
103-105 Ferry St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Mar 14, 1990
Property Information
Block187
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77
Building Details
Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$298,800
18%
Improvement Value:$1,321,100
82%
Total Assessment$1,619,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $61,605 | +135.6% |
| 2024 | $26,152 | +77.0% |
| 2023 | $14,772 | -10.6% |
| 2022 | $16,530 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.