Skip to content

39-41 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1892

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block1889
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
13%
Improvement Value:$165,100
87%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+2.0%
2024$7,065-0.2%
2023$7,076-1.7%
2022$7,201+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,211DeedBook 20250, Page 24774

Property Sale

SaleMulti
$72,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 2811Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12174, Page 8080

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5029, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1892