Skip to content

247-249 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block188
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,870
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
27%
Improvement Value:$185,000
73%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+2.0%
2024$9,439-0.2%
2023$9,454-1.7%
2022$9,622+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,870DeedBook 20221, Page 1269

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5076, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1907