Skip to content

243 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block188
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,203
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
28%
Improvement Value:$194,600
72%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,215+2.0%
2024$10,013-0.2%
2023$10,030-1.7%
2022$10,207+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft4,203DeedBook 5950, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1897