Skip to content

94 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block188
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,607
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
29%
Improvement Value:$172,600
71%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,245+2.0%
2024$9,063-0.2%
2023$9,077-1.7%
2022$9,238+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft2,671DeedBook 20160, Page 96075Recorded11/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890