Skip to content

7-9 S 13th StNewark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block1898
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage558
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$68,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$2,339+4.0%
2017$2,250+6.7%
2016$2,109
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,400
DeedBook 4471, Page 284