Skip to content

20-22 S 14th St

Newark, NJ 07107

Built 2009

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block1898
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,682
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
7%
Improvement Value:$259,500
93%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,610+2.0%
2024$10,401-0.2%
2023$10,418-1.7%
2022$10,602+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900

To:

Sq Ft5,682DeedBook 12206, Page 5787

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$33,219
DeedBook 6025, Page 734