Skip to content

236-250 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$648,000
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block189
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,500,000
95%
Improvement Value:$71,700
5%
Total Assessment$1,571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,772+2.0%
2024$58,593+88.6%
2023$31,063-14.0%
2022$36,119+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$648,000

To:

DeedBook 12167, Page 2344