Skip to content

266-272 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block956
Lot11.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$834,000
55%
Improvement Value:$693,600
45%
Total Assessment$1,527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,095+2.0%
2024$56,949-0.2%
2023$57,041-9.0%
2022$62,700-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0